Szakértőket megkérdezve azonban megtudtuk, nem ritka hogy ilyen kánikulában ezek az állatok is enyhülést keresnek, a patakokban és tavakban.Golej Szabolcs, a Neptun Búvár Klub vezetője kérdésünkre elmondta, hogy a nagy meleg miatt a talaj ilyenkor annyira felforrósodik és a környezet is amiben ezek az állatok élnek, hogy próbálnak behúzódni enyhet adó helyekre, ahol vissza tudják hűteni a testüket. Ez a jelenség nem csak a Szinva parton vehető észre, hanem a bányatavaknál is. Nagyon sok siklót és vízi emlőst lehet ilyenkor látni, akik sokkal intenzívebben mozognak, ezáltal jobban észrevehetők az emberek számára. A Mályi-tónál de a Balatonnál is ugyanez tapasztalható, bár ezek a tavak jobban felmelegszenek a nyári forróságban, mint a folyó vizek, jelenleg a Mályi-tó például huszonkilenc fokos. A hegyekből eredő források, patakok vize azonban a legnagyobb melegben is hűsítő marad, ezt használják ki a siklók is.
A tojásrakás időszaka is most van Nyiszter Józsefet is megkérdeztük a témában, aki bevallása szerint a „hüllők szerelmese”. A hüllők ismerője otthoni környezetben tartja ezeket az állatokat, Mályiban saját hüllőháza van. Érdekességképpen elmondta, hogy a Szinva mederben ilyenkor rengeteg sikló van és nemcsak fürdőznek, hanem tojásokat is raknak a nőstény egyedek. A nedves és napos területeket szeretik és tucatokban rakják le a lágy héjú tojásokat.
A mostani időjárás nagyon kedvező számukra, mert keltető hőmérséklet van a kánikulában. A másik fontos dolog, hogy a hüllők nem párologtatnak, nincs állandó hőháztartásuk, nyilván ha túlhevülnek akkor valamit tenniük kell, ezért a vizet választják. A vízisikló és a kockás sikló pedig kifejezetten vízhez kötött életmódot folytatnak, kisebb ebihalakkal, békával, rovarokkal táplálkoznak, elvétve kisebb rágcsálókat is elfogyasztanak.
Érdemes tudni, hogy Magyarországon minden hüllő és kétéltű faj védett, eszmei értékük van. A Szinva patakban túlnyomórészt vízisiklók és kockás siklók fordulnak elő. A viperák nem szeretik a város környezetet
Nyiszter Józseftől azt is megérdeklődtük, hogy a siklók ugyan az emberekre veszélytelen állatok, de mennyi az esélye, a mérgeskígyók felbukkanásának. Magyarországon egy potenciális mérges kígyó van, az a parlagi vipera, amelyre nem jellemző hogy lakóterületre tévedne. Ha mégis viperamarás érne valakit, nagyon fontos, hogy ne szívjuk ki a mérget, mint ahogy a filmekben látjuk. BOON.hu
Kígyókat észleltek a Szinvában
Kiss Zoltán / Hírek / 2024-07-23 12:37
További hírek
2024-11-09 09:25
Kelemen Hunor: aki az RMDSZ-re szavaz, a magyarok erejét növeli2024-11-09 09:13
A modellváltás sikertörténete a Miskolci Egyetem2024-11-09 09:08
Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát2024-11-09 09:01
Donald Trump elleni merényletre adtak megbízást